PolishGerman

Organiczny, granulowany obornik bydlęcy

Obornik bydlęcy jest najczęściej wykorzystywanym nawozem naturalnym. Doskonale sprawdza się jako kompost, przekopywanie ziemi na jesień, na ziemię gnojową oraz jako gnojówka do podlewania warzyw.

Skład i wykorzystanie obornika bydlęcego

W okresie letnim, gdy krowy pasą się na pastwisku w wytworzonym przez nich oborniku znajduje się dużo azotu. Jego ilość jest znacznie większa w przypadku opasów (bydła hodowanego na mięso). Natomiast w oborniku cieląt znajduje się duża ilość potasu.

Obornik bydlęcy składa się z:

  • wody- około 77%;
  • substancji organicznych- około 20- 27%;
  • azotu- około 0,45- 0,7%;
  • fosforu- około 0,23- 0,87%;
  • magnezu- około 0,11- 0,27%;
  • potasu- około 0,5- 0,7%;
  • sodu- około 0,1%;
  • wapnia- około 0,4-0,87%.

Skład obornika bydlęcego uzależniony jest od czasu jaki leżał na pastwisku. Jeśli leży on zbyt długo- wysycha, a co za tym idzie- traci dużą ilość ważnych minerałów. Nie oznacza to jednak, że obornik bydlęcy staje się bezwartościowy. Można go wykorzystać do ogrodu, gdyż zawiera sporo wapnia, potasu, magnezu i fosforu.

Obornik bydlęcy, nawet gdy jest świeży jest mniej zasobny w minerały niż w przypadku innych nawozów zwierzęcych. Obornik bydlęcy ma porównywalną ilość azotu co obornik świński. Natomiast więcej azotu mają: nawóz kurzy, gęsi, gołębi, kaczy, indyczy, króliczy, a także obornik koński, owczy i kozi.

Obornik bydlęcy Meral w firmie
MASS PELLET

Nawóz krowi można zbierać z pastwiska wraz z trawą co daje mu dodatkowy azot.
Z obory warto zbierać wraz ze słomą, gdyż w ogrodzie zmieni się ona w próchnicę. Obornik bydlęcy ma odczyn zasadowy- pH 7,5 co oznacza, że doskonale odkwasza glebę.

Obornik krowi stosowany jest głównie w ogrodzie. Za jego pomocą można nawieźć warzywniak. Gnój rozrzuca się co 2-3 lata i przekopuje na głębokość 10- 20 cm. Należy pamiętać, że odkryty obornik traci azot. W pierwszym roku po nawiezieniu szybko rosną warzywa kapustne takie jak brokuł, kalafior, jarmuż, kapusta i kalarepa. W kolejnym roku rosną pomidory oraz warzywa rzepowate takie jak rzodkiew, rzep i brukiew. Obornik bydlęcy używany jest także jako wzbogacenie kompostu. Zawiera on minerały pokarmowe dla roślin i przyspiesza kompostowanie. Obornik ze słomą zwabia dżdżownice, które wzbogacają go swoimi odchodami. Na takim kompoście rosną róże, pomidory, szpinak i winorośl. Za pomocą obornika bydlęcego można także zasilać warzywa, krzewy oraz drzewka owocowe i ozdobne. Odpowiednio rozrobiony dostarcza glebie odpowiednich minerałów, ale trzeba uważać, aby nie rozlać go zbyt dużo, gdyż grozi to przenawożeniem gleby. Dodatkowo obornik bydlęcy świetnie sprawdza się do odkwaszania gleby, dzięki czemu można na niej sadzić warzywa i różnego rodzaju rośliny.

Firma MASS PELLET posiada w swojej ofercie organiczny, granulowany obornik bydlęcy, który można stosować w każdym ogrodzie zapewniając swoim roślinom odpowiednią mineralizację.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem obornika bydlęcego, skontaktuj się z nami. Posiadamy wysokiej jakości organiczny, granulowany obornik bydlęcy.

Zapraszamy do kontaktu